Idea

Ostatnia aktualizacja: 6 sierpnia 2022 r.

Dzika przyroda i wielokulturowość.

W średniowieczu był to niespokojny obszar graniczny między Polską, Jaćwieżą, Wielkim Księstwem Litewskim i Rusią. Różne koleje dziejów odcisnęły widoczne piętno na tej ziemi stanowiącej granicę między Zachodem i Wschodem.

Podlasie, bo o nim mowa, od wieków stanowiło przestrzeń styku wielu kultur. Tu, gdzie wcześniej królowały mity i wierzenia starosłowiańskie, spotkały się cztery kultury religijne: katolicka, prawosławna, muzułmańska i żydowska. 

Podlasie przyciąga dzikością natury, wielokulturowością i słynną gościnnością jego mieszkańców.

Bogactwo krajobrazu i przyrody, niezwykła historia, tradycja i różnorodność etniczno-kulturowa zaklęta w puszczańskich wsiach, przydrożnych kapliczkach i „świętych sosnach” czyni to miejsce magicznym i wyjątkowym.

Doświadczysz tej magii w czasie wydarzeń spod znaku Bison Ultra-Trail® oraz Bison MTB na trasach prowadzonych leśnymi ścieżkami, duktami, pagórkami. Pokażemy czym jest Podlasie, czym jest Puszcza. Zauroczysz się mijanymi kapliczkami, malowniczymi cerkwiami, malutkimi kościółkami czy meczetem.

Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce.

 

Dlaczego Puszcza Knyszyńska?

Obszar sięgający od Puszczy Augustowskiej, aż do Puszczy Białowieskiej. Ten ogromny kompleks leśny, jeden z najlepiej zachowanych w naszym kraju, ma powierzchnię 126 tysięcy hektarów i lekkim półokręgiem okala Białystok. Funkcjonuje tu drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce, a na jego terenie 21 wyjątkowych rezerwatów. Las do którego przybędziecie, to nic innego niż tajga – iglaste ostępy typowe dla Alaski, Syberii, Skandynawii czy Kamczatki.

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej jak w soczewce skupiają się wpływy wielu kultur, religii i narodowości. Od końca XIV wieku wiodła tędy główna magistrala państwowa czyli trakt, którym podróżowali królowie z dynastii Jagiellonów między dwoma stolicami – Wilnem i Krakowem. 

Na tym ogromnym obszarze znajduje się ok 1000 kilometrów oznakowanych szlaków. Ścieżki powiodą Was przez obszary, których się tu nie spodziewaliście – pagórki, stoki, doliny, strumienie…

Puszcza Knyszyńska to zaskakująca różnorodność terenu. Jedną z pamiątek jaką pozostawił po sobie lodowiec, jest ciąg wyniesień, o długości 23 km, przypominający ogromny wał – Wzgórza Świętojańskie ciągnące się od Supraśla po Gródek. 60 metrowe różnice wysokości, duże stromizny mogą być dużym zaskoczeniem. 

Dlaczego żubr w nazwie?

Żubr (Bison bonasus) jest największym ssakiem w Polsce i w Europie. W Polsce żyje ponad ¼ światowego stada. 80% z nich tworzy wolne populacje.

Chociaż nadal jest gatunkiem zagrożonym, to u nas jego populacja na wolności powoli rośnie. Występuje on głównie w lasach mieszanych z podmokłymi polanami. Połowa populacji żubra znajduje się na Podlasiu – głównie w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej.

W lasach Puszczy Knyszyńskiej przebywa ich ponad 120 sztuk. Ślady występowania Króla Puszczy możecie spotkać na trasie Bison Ultra-Trail® i Bison MTB.

Dlaczego Supraśl?

Nie można mówić o Podlasiu bez Supraśla. To niewielkie, urocze miasteczko, położone w sercu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

Pierwsze wzmianki o Supraślu sięgają 1500 roku. Początkowo był tu klasztor i cerkiew obronna, powoli rozwijała się osada przyklasztorna. Supraśl jest niezwykłym zakątkiem Podlasia, obecnie postrzeganym jako najważniejszy ośrodek turystyczno-kulturalny regionu.  Obowiązkowo należy zobaczyć budynki barokowego zespołu klasztornego powstałego w czasach od XVI do  XVIII wieku.  Został ufundowany na początku XVI wieku przez marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i prawosławnego biskupa Józefa Sołtana. Zespół klasztorny otacza piękną cerkiew Zwiastowania NMP oraz Muzeum Ikon. Klasztor Męski w Supraślu to jeden z pięciu prawosławnych monasterów męskich w Polsce położony na krańcu miasta, gdzie mnisi w spokoju mogą oddawać się pracy i modlitwie.

Warto również zobaczyć Pałac Bucholtzów (obecnie Liceum Plastyczne) zbudowany w latach 1892-1903 jako secesyjny pałac i siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów.

Supraśl oprócz bogatej tradycji kulturowej, to również doskonałe miejsce do wypoczynku. Od 2001 roku miasto posiada status uzdrowiska.

Gmina Supraśl jest Partnerem Strategicznym Bison Ultra-Trail® oraz Bison MTB.